poniedziałek, 3 lutego 2014

Zasady Są Po To By Się Do Nich Stosować

Pokażcie mi człowieka, który nigdy nie złamał zasad, które sam sobie wcześniej narzucił. Weryfikując swoje postępowanie niestety z bólem serca przyznać muszę, że zdarza mi się łamać takowe.

Ot, choćby zasada o której mówiłam bez mrugnięcia okiem zanim zaszłam w ciążę: dziecko nie może spać z rodzicami w jednym łóżku. Oczywiście nadal wyznaję tę zasadę i stosuję ją, jednak bądźmy szczerzy: wyjątki od reguły się zdarzają:) Szczególnie w okresie ząbkowania, gdy od czasu do czasu tupot stópek naszego 18-miesięcznego Skarbu budzi nas w środku nocy...

Są też zasady moralne, zasady higieny, zasady i kwasy (aż się dziwię, że to porównanie przyszło mi do głowy, bo przecież w szkole byłam nogą z chemii:) Jaki schemat ich stosowania przyjąć? Jaki system obrać? Jak radzić sobie z tym, gdy się je złamie? Czy nie ma już odwrotu? Ależ jest! Zawsze jest!

Jakiś czas temu popularne w internecie stały się zdjęcia z zasadami rozpoczynającymi się od słów... W TYM DOMU... Oj jak mi się to spodobało! Od razu skorzystałam z pomocy męża mego zdolnego, by przygotować ramkę ze stosownym tekstem. Był to czas nowego życia w naszym mieszkanku (nareszcie!), więc uznałam, że na początku tej drogi dobrze będzie określić reguły, które powinny panować w naszym domu. Ramka zawisła w przedpokoju (spokojnie, wisi tam nadal). Wyglądała schludnie, ładnie - tak jak lubię! I choć kłótnie to rzadkość w naszym domu, przy jednej z małych potyczek słownych przechodząc obok ramki zostałam porażona!

W TYM DOMU
MÓWIMY PRAWDĘ
POPEŁNIAMY BŁĘDY
MÓWIMY PRZEPRASZAM
DAJEMY DRUGĄ SZANSĘ
LUBIMY SIĘ BAWIĆ
WYBACZAMY
JESTEŚMY CIERPLIWI
KOCHAMY

Przecież nie powiesiłam tych wytycznych tu po to, by po prostu wisiały! One są tu, by przypominać mi każdego dnia jaki dom chcemy tworzyć. Chwilę później po potyczce słownej ślad zaginął:)

Kilkoro naszych znajomych i przyjaciół dostało od tego czasu od nas taki sam prezent. Nie była to kurtuazja, ale nasze szczere życzenie, by za tymi kilkoma zasadami wypisanymi na kartce papieru i zamkniętymi za szkłem, w ich domach gościła zgoda, pokój i miłość.A jak jest u Was z zasadami? Jakie macie? Czy je respektujecie? Czy często łamiecie?

4 komentarze:

 1. też przydałaby mi się taka ramka .. ;) i a zwłaszcza "czar tych słów" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta ramka jest cudowna a raczej te słowa. Jeszcze ponad 10 lat temu takie słowa nie miały dla mnie znaczenia a teraz gdy mam 32 lata stały się ważne i to prawda że myślenie i wartości po 30 się zmieniają. Teraz też jestem przed zakupem mieszkania i te słowa za goszczą na naszej nowej ścianie :-) czekam na więcej inspiracji...

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej,
  Cieszę się, że założyłaś tego bloga. Zasady i wartości, którymi się kierujesz nie powinno trzymać się pod kocem. Jest to pouczające dla innych.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, Danos :D Jak zawsze MĄDRZE skomentowałeś :-) Nasz rodzinny Mędrzec :) Pozdrawiam x

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz. Miłego dnia!
Thank You for Your comment. Have a nice day!